"Moc Naukowców"

Moc Naukowców - drzwi otwarte dla maturzystów

Od początku istnienia uczelni Biuro Promocji ZUT pozyskuje dane statystyczne dotyczące maturzystów. Zwykle skupiamy się na analizowaniu liczby uczniów w poszczególnych regionach kraju z uwzględnieniem miasta Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego. W związku z postępującymi zmianami demograficznymi w Polsce, liczba maturzystów na przestrzeni dziesięciu lat zmalała o prawie 40% (w 2009 roku do matury przystępowało 396 719 osób, a w 2019 było 248 054 maturzystów). Bardzo podobnie kształtowała się sytuacja na Pomorzu Zachodnim. W 2019 roku w całym województwie zachodniopomorskim maturę zdało tylko 7837 osób, a w roku 2009 było to 12 830 maturzystów.

Z analiz opracowanych przez Biuro Promocji wynika także, że największa liczba studentów rekrutowanych na pierwszy stopień studiów stacjonarnych pochodzi z powiatów województwa zachodniopomorskiego, jest to prawie 50% całej rekrutacji wszystkich studentów. Pozostała grupa to mieszkańcy Szczecina (zwykle 30-35%) oraz mieszkańcy innych województw kraju (zwykle 15-20%).

Biuro Promocji stara się dotrzeć do każdej z ww. grup maturzystów. Biorąc pod uwagę liczbę osób rekrutowanych z terenu województwa zachodniopomorskiego, w latach 2018 i 2019 specjalnie dla nich przygotowaliśmy wydarzenie pt. „Moc Naukowców”. Z każdego powiatu naszego województwa zaprosiliśmy uczniów na zajęcia pokazowe przygotowane na wydziałach. W zależności od miejsca zamieszkania maturzyści mogli zapoznać się z ofertą jednego lub nawet trzech wydziałów (w tym przypadku uczniowie z Gryfina byli w lepszej sytuacji niż uczniowie ze Szczecinka, czy Darłowa).

W 2018 roku w ramach „Mocy Naukowców” gościliśmy jednego dnia (16.03.2018r.) ponad 1000 maturzystów ze wszystkich powiatów Pomorza Zachodniego. Na zajęcia pokazowe do ZUT przyjechała młodzież z następujących miast: Barlinek, Białogard, Chojna, Choszczno, Czaplinek, Dębno, Goleniów, Gryfino, Kalisz Pomorski, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Łobez, Myślibórz, Połczyn Zdrój, Pyrzyce, Sławno, Stargard, Szczecinek, Świdwin, Świnoujście, Trzebiatów, Wałcz.

Rok później, w ramach drugiej edycji „Mocy Naukowców” z naszego zaproszenia w dniu 15.03.2019r. skorzystało prawie 700 maturzystów z następujących miast: Barlinek, Chojna, Choszczno, Dębno, Gryfino, Kalisz Pomorski, Kamień Pomorski, Myślibórz, Nowogard, Stargard, Świdwin, Świnoujście, Trzebiatów, Wałcz. Dosyć duży spadek uczniów (w porównaniu z rokiem 2018), którzy przyjechali do ZUT był spowodowany dwoma czynnikami. Pierwszym z nich była sytuacja w oświacie, a w efekcie strajk nauczycieli. Druga kwestia dotyczyła budowy nowych dróg i przebudowy starych jezdni w rejonie Szczecina, co powodowało bardzo duże poślizgi czasowe. W efekcie część szkół nie wzięła udziału w naszym wydarzeniu.

Zarówno w 2018 jak i 2019 roku młodzież oraz nauczyciele byli bardzo zadowoleni z takiej praktycznej prezentacji uczelni, jej wydziałów i laboratoriów. Za przygotowanie organizacyjne, transport i logistykę, kontakt ze szkołami i starostwami powiatowymi było odpowiedzialne Biuro Promocji. Natomiast pełnomocnicy ds. promocji razem z pracownikami danego wydziału przeprowadzili w swoich jednostkach pokazy, warsztaty czy też wykłady dedykowane maturzystom.