Aktualności

Biuro Promocji pracuje ZDALNIE

Szanowni Państwo,

w związku z Komunikatem nr 12 Rektora Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ZUT z dnia 13 marca 2020 r. o organizacji pracy w Uczelni, w związku z podjęciem działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, od poniedziałku 16.03.2020r.  pracownicy Biura Promocji pracują zdalnie.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji drogą mailową: 

kinga.welyczko@zut.edu.pl

marcin.gregorczyk@zut.edu.pl  

natalia.lisowska@zut.edu.pl

aleksandra.wojsznis@zut.edu.pl 

W pilnych sprawach proszę o kontakt pod numerem: 728 338 778

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy zdrowia !!!

Biuro Promocji ZUT :) 

 

 

 

 

Promocja oferty edukacyjnej uczelni wśród maturzystów

Wzorem lat minionych, także w tym roku po feriach zimowych Biuro Promocji podjęło działania związane z promocją oferty edukacyjnej wśród tegorocznych maturzystów. Jednym z filarów naszej aktywności są spotkania bezpośrednie z uczniami. Zwykle realizujemy je podczas prezentacji w szkołach średnich, a także podczas targów edukacyjnych.

7 lutego br. spotkaliśmy się z grupą ponad osiemdziesięciu maturzystów z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie. Młodzież była bardzo zainteresowana podjęciem studiów na naszej uczelni. Oprócz pytań dotyczących studiowania na ZUT udzielaliśmy też wielu odpowiedzi dotyczących samego miasta Szczecina, możliwości podjęcia pracy, czy też oferty zakwaterowania.

Kolejne spotkania z młodzieżą odbyły się już w ramach targów edukacyjnych. Każdego roku Biuro Promocji uczestniczy w ok. 25-30 imprezach wystawienniczych adresowanych do maturzystów. Zwykle głównym terenem naszego działania jest województwo zachodniopomorskie, ale staramy się także być obecni na wydarzeniach organizowanych w województwach ościennych.

W dniach 25 i 26 lutego odwiedziliśmy Koszalin (Zespół Szkół nr 1 im. M. Kopernika) i Słupsk (ZS Mechanicznych i Logistycznych). Dzień później spotkaliśmy się z uczniami w Zespole Szkół nr 1 w Choszcznie, a 28 lutego pojechaliśmy do Białogardu (Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X). Marzec rozpoczęliśmy od spotkań z maturzystami w Gorzowie Wielkopolskim (03.03.br.). W kolejnym dniu byliśmy w Stargardzie (ZS nr 2 im. Mikołaja Kopernika). Natomiast 5 marca spotkaliśmy się ze szczecińskimi maturzystami w Hali Sportowej Technikum Ekonomicznego.

Podczas wszystkich targów edukacyjnych stoisko Zachodniopomorskiego Uniwersytet Technologicznego w Szczecinie odwiedziło łącznie ponad 2000 osób. W tym roku pracownika Biura Promocji aktywnie wspierali studenci z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej. Niestety ze względu na zaistniałą w kraju sytuację (stan epidemii) musieliśmy zrezygnować z kolejnych wydarzeń, które zostały odwołane. Planowaliśmy wziąć udział w pięciu targach edukacyjnych (10.03.2020r.–Zielona Góra, 12.03.2020r.– Świdwin, 25.03.2020r. – Międzyrzecz, 26.03.2020r. – Sulęcin, 27.03.2020r. – Łobez) a także czterech spotkaniach w szkołach średnich (17.03.2020r. – Pyrzyce, 18.03.2020r. – Myślibórz, 02.04.2020r. – Wałcz, 08.04.2020r. – Stargard). Odwołane zostały także targi edukacyjne w Kijowie (3-4 kwietnia br.).

Szczecin, 10.03.2020r. 

Dzień Kobiet na ZUT

6 marca 2020 r. w przestrzeniach Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT zapanował niecodzienny gwar, a w nowoczesnych salach i przestronnych korytarzach pojawiły się kolorowe kwiaty. Wszystko za sprawą zorganizowanego przez Biuro Promocji spotkania pod nazwą „Dzień kobiet na ZUT”. #MOCKOBIET było hasłem napędzającym całe spotkanie. Na przybyłe panie czekała masa atrakcji, a każda z nich poświęcona kobiecej tematyce. Przede wszystkim zaprezentowaliśmy sylwetki Pań z ZUT, które swoją pracą, energią i pasją wyróżniają się na tle swoich jednostek. Podczas części wykładowej, uczestniczki spotkania miały okazję wysłuchać prelekcji, pt.: „Jedzenie-wierny przyjaciel kobiety" wygłoszonej przez prof. dr hab. Mariolę Friedrich. Niektóre z pań skrzętnie notowały jakże cenne wskazówki. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty fizjoterapeutyczne i ćwiczenia z nordic walking. Dzięki wsparciu pracowników Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa, przybyłe Panie miały okazję wykonać pomiary antropometryczne i tym samym uzyskać sporą garść informacji o swoim stanie zdrowia. W dalszej części zajęć warsztatowych, dr inż. Adam Lepczyński z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt przy użyciu modeli edukacyjnych poprowadził warsztaty dotyczące samobadania piersi, szczególnie ważnego w tematyce chorób nowotworowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się praktyczne porady zaproszonych gości. Między innymi fachowa wiedza brafitterki, o tym jak właściwie dobrać bieliznę, ale również konsultacje podologiczne i fizjoterapeutyczne. Kilka uczestniczek miało także niepowtarzalną okazję, by skorzystać z profesjonalnego makijażu dziennego wykonanego przez zaproszone wizażystki. Każda chętna osoba, mogła wziąć udział w mini biznesowej sesji zdjęciowej lub wykonać wspólne zdjęcie z siostrą, przyjaciółką czy mamą, w specjalnie na tę okazję przygotowanej scenerii.

Mamy nadzieję, że w ten sposób udało nam się zapoczątkować nową tradycję i utwierdzić wszystkich w tym, jak bardzo silne, piękne i ważne są kobiety.

Dziękujemy za ten miło spędzony czas i życzymy wszystkim paniom sukcesów zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej. Pamiętajmy również, że #MOCKOBIET jest w każdej z Pań.

zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=9q4eGl69ltc

strona wydarzenia: http://kobiety.zut.edu.pl/

Szczecin, 10.03.2020r. 

Walentynki na ZUT

Już po raz drugi w historii ZUT, dokładnie 14 lutego 2020 r. Biuro Promocji uczelni zorganizowało obchody dnia zakochanych – Walentynki na ZUT. Zachęceni sukcesem pierwszej edycji wydarzenia postanowiliśmy i tym razem zaskoczyć uczestników. Wyjątkowość uczelnianych walentynek polega na idei, która im przyświeca, a hasło przewodnie cyklu - „ZUT łączy w pary” stanowi jego kwintesencję. I tak właśnie w walentynkowe popołudnie w gmachu Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii zebrały się pary, które połączyła uczelnia. Oczywiście nie tylko ZUT, ale także wcześniej Politechnika Szczecińska i Akademia Rolnicza w Szczecinie. Uczestnicy spotkania w romantycznej scenografii mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu profesor Agaty Markowskiej – Szczupak, pt. "Be my Valentine ... czyli jak się dobrze dobrać". Następnie profesor Iwona Wiśniewska – Salamon swoim wykładem pt. "Piękno świata, czyli świadome życie" zgłębiła wiedzę przybyłych w temacie uczuć i odczuć.

Jednak wykłady to jedynie część atrakcji, które czekały dla gości. W części warsztatowej pary miały okazję opowiedzieć co czują do swoich połówek, w nieco odmienny, niż te codzienne sposoby. Zarówno Panie jak i Panowie wykazywali się kreatywnością w miłosnych konkursach. W przerwach między panelami nasi goście mogli nacieszyć uszy klimatyczną muzyką na żywo. Równie chętnie odwiedzana była ścianka fotograficzna, na której można było wykonać walentynkowe zdjęcie. Wyjątkowość wydarzenia podkreślił, pamiątkowy album z historiami miłosnymi par, które zechciały podzielić się swoimi historiami. Jedne zabawne inne bardziej romantyczne, ale każda wyjątkowa i jedyna. Tym samym możemy serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom i życzyć, aby takich historii było więcej, a spotkania na uczelni miały miłosne zakończenia.

Był to wyjątkowy dzień, który zwieńczyła wspólna zabawa w Centrum Kultury Studenckiej Pinokio.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wraz z nami stworzyć to wydarzenie, mając tym samym nadzieję, na kolejne spotkania i kolejne miłości.

Zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=SeMMo8kQdgg

strona wydarzenia: http://walentynki.zut.edu.pl/

Szczecin, 14.02.2020r.

„Zimowe spotkania – Święta łączą pokolenia”

7 grudnia 2019 r. w budynku Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii na członków społeczności akademickiej czekały atrakcje przygotowane przez Biuro Promocji ZUT, związane z pięknym okresem Świąt Bożego Narodzenia, pod nazwą „Zimowe spotkania – Święta łączą pokolenia”. Mieliśmy okazję wspólnie spędzić czas zarówno z pracownikami i studentami naszej uczelni, jak i z uczestnikami projektu DUTEK (Dziecięcy Uniwersytet Technologiczny) oraz seniorami z projektu Trzeci Wiek Technologicznie. W programie znalazły się warsztaty artystyczne z tworzenia kompozycji i ozdób świątecznych oraz okolicznościowych kartek, lutowania kolorowej elektronicznej bombki choinkowej pod okiem studentów z Wydziału Elektrycznego oraz tworzenia zapachowych mat węchowych dla psów zaprojektowanych przez pracowników Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt. Katedra Ogrodnictwa Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa obdarowała nas cudownymi stroikami i wieńcami świątecznymi, a Pracownia Pszczelnictwa Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt – pięknymi świeczkami wykonanymi ręcznie z wosku pszczelego. Otrzymaliśmy wiele prac naszych studentów oraz seniorów z zaprzyjaźnionych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które zostały przeznaczone na kiermasz świąteczny. Kupujący nasze ozdoby zasilili puszkę Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych kwotą 2017,66 zł. Odwiedzający mieli okazję wziąć udział w świątecznej minisesji fotografi cznej, którą przygotowali fotografowie z Technologicznej Akademii Mediów organizowanej na ZUT. Spotkanie uświetniły spotkania i wykłady przeprowadzone przez prof. Iwonę Wiśniewską-Salamon – dyrygenta Chóru Kameralnego ZUT oraz prof. Adama Tańskiego z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa. Najmłodsi uczestnicy mieli okazję przedpremierowo zapoznać się z najnowszym słuchowiskiem pt. „Zagadki z Detektywem Aferą” i wziąć udział w poszukiwaniu smoka. Zabawę poprowadził Rafał Molenda, dziennikarz, trener Technologicznej Akademii Mediów na ZUT. Najpiękniejsze bajki o tematyce świątecznej przeczytał Stanisław Heropolitański, a Chór Kameralny ZUT w Szczecinie zaśpiewał najpopularniejsze kolędy i pastorałki, wprowadzając tym samym wszystkich w świąteczny nastrój. Wydarzenie zwieńczyło spotkanie autorskie ze Sławkiem Wernikowskim z Wydziału Informatyki, promujące zbiór arcyciekawych opowiadań pt. „Passacaglia”. To był niesamowity dzień, pełen atrakcji i sympatycznych spotkań. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli to wydarzenie oraz uczestnikom, którzy licznie na nie przybyli. Zapraszamy za rok na kolejną edycję Zimowych Spotkań. 

strona wydarzenia: http://walentynki.zut.edu.pl/

Szczecin 10.12.2019r.

Europejska Noc Naukowców - po raz kolejny na ZUT

Biuro Promocji ZUT w Szczecinie wraz z wydziałami i jednostkami ogólnouczelnianymi, po raz siódmy zorganizowało w Szczecinie naukową imprezę plenerową - Europejską Noc Naukowców.

European Researchers’ Night jest projektem realizowanym ze środków europejskich w ramach programu ramowego HORYZONT 2020. Jest to impreza cykliczna organizowana nieprzerwanie od 2006 roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie nauki, ośrodków naukowych, a przede wszystkim zawodu naukowca.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, jako jeden z trzech podmiotów w Polsce otrzymał dofinansowanie na realizację Nocy Naukowców przez dwa lata z rzędu (2018 i 2019). Pozytywną ocenę wniosków otrzymały również Politechnika Poznańska i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie.

We Create Science & History – to główne hasło wydarzenia Nocy Naukowców w Szczecinie, które każdorazowo odbywa się w ostatni weekend września. W tym roku wydarzenie miało miejsce 27 i 28 września.

Elementem charakterystycznym każdej Nocy Naukowców jest jej bogaty program, który skierowany jest do szerokiego grona odbiorców w różnym wieku. Zakres tematyczny dotyczy wszystkich dziedzin nauki, które reprezentują wydziały ZUT-u, oraz Centra Nauki z całej Polski. W tegorocznej edycji Nocy Naukowców wzięli udział m.in. Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” z Torunia, Centrum Nauki „Leonardo da Vinci” z Kielc, oraz powstające w Szczecinie – „Morskie Centrum Nauki” oraz „Fabryka Wody” – która przybliżyła mieszkańcom Szczecina jakie atrakcje edukacyjne będą obecne w nowo powstającym obiekcie. Mieliśmy okazję gościć również Aleksandrę i Piotra Stanisławskich, bardzo aktywnych i znanych blogerów z Crazy Nauka. W gronie zaproszonych gości i popularyzatorów nauki znaleźli się również eksperci ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, reprezentujący uczelnie z całej Polski.

Dziedziniec ZUT-u stał się jednym wielkim piknikiem naukowym. Swoje stoiska zaprezentowały wydziały ZUT-u, Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Ośrodek Szkoleniowo – Badawczy w zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi, oraz powstające Centra Nauki z regionu: Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior ze Szczecinka, Lokalne Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje” z Wałcza, oraz Centrum Popularyzujące Naukę ze Świdwina. Ciekawostki technologiczne zastosowane w wozach bojowych przedstawiła 12 Brygada Zmechanizowana oraz Państwowa Straż Pożarna. Mimo kapryśnej pogody odwiedziło nas kilka tysięcy osób, które miało okazję wziąć udział w ponad dwustu pokazach, wykładach, warsztatach i eksperymentach. To ogromny wysiłek i zaangażowanie ponad pięciuset osób z naszej uczelni, dzięki którym Europejska Noc Naukowców wpisała się w sposób znaczący w harmonogram najciekawszych wydarzeń kulturalno – naukowych naszego miasta i regionu. Pragniemy jako organizatorzy serdecznie Państwu podziękować za wspólne przedsięwzięcie licząc na dalszą współpracę.

zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=leTsQuqnDJk

kanał YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCb6MJnUWP2LIOKsjmhMIh4A?view_as=subscriber

strona wydarzenia: http://nocnaukowcow.zut.edu.pl/